Raksti
Uzņēmuma līgums un darba līgums. Kādas atškirības?
05.12.2024
Uzņēmuma līguma tiesiskās attiecības regulē Civillikums. Tas nosaka, ka ar šādu līgumu viena puse par noteiktu atlīdzību uzņemas izpildīt otras puses uzdotu pasūtījumu.
Galvenās pazīmes, kas jāņem vērā.
- Saistību mērķis – kāds noteikts darba rezultāts. To noformē ar pieņemšanas – nodošanas aktu, kurā puses vienojas, ka darbs paveikts norunātajā apjomā, termiņā un kvalitātē. Šis akts ir pamats atlīdzības saņemšanai.
- Līguma puses – “Uzņēmējs” un “Pasūtītājs”.
- Pušu tiesības un pienākumi – Uzņēmējs pasūtījumu veic ar saviem materiāliem un darbarīkiem, pats nosaka savu darba laiku un darba vietu, uz savu atbildību darbu var uzticēt trešajai personai.
- Darba drošība – slēdzot šādu līgumu pasūtītājs neatbild par nelaimes gadījumiem. Tas nozīmē, ka Pasūtītājam nav pienākums veikt instruktāžu, nodrošinot ar aizsardzības līdzekļiem nepieciešamības gadījumā.
- Garantijas – Šī līguma ietvaros Pasūtītājam nav jāsedz kompensācijas, atvaļinājuma naudas, slimības lapas izmaksas un citas atlīdzības, kuras paredzētas darbiniekam.
- Nodokļu maksāšana – Noslēdzot uzņēmuma līgumu personai ir jāreģistrējās VID kā saimnieciskās darbības veicējam un pašiem jāveic nodokļu aprēķinus un maksājumus Valsts Kasē. Ja persona nav reģistrējusies nodokļi ir jāietur ienākuma izmaksas vietā pie atlīdzības izmaksas, ieturot nodokļus.
Ja Jums ir sīkāki jautājumi, vai ir nepieciešama līguma formas izstrāde, iesakām pierakstīties pie mums uz konsultāciju.